Dikļos Dziedāšanas svētku 150. jubilejas lielkoncerts
2014-06-09 11:45:02

Šogad aprit 150.gadskārta kopš pirmajām dziesmu dienām Dikļos - Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem, kad 1864. gadā Dikļu mācītājmuižas parkā draudzes mācītājs un rakstnieks Juris Neikens noorganizēja pirmos kopā dziedāšanas svētkus, tādējādi liekot pamatus latviešu tradīcijai.

2008.gadā par godu šo svētku pirmsākumiem izveidota Dziesmu svētku promenāde - Dikļos tā ir viena no iecienītām atpūtas un kultūras pasākumu norises vietām. 

Sadarbībā ar Dziesmu un deju svētku galveno režisoru Uģi Brikmani 7.jūnijā notiks Dziedāšanas svētku 150.gadskārtas pasākums. 

Zināms, ka pirmie latviešu Dziesmu svētki notika 1864.gada vasarā Dikļu pils Mācītājmuižas birzī, pie tagadējā Neikenkalniņa, tos organizēja Juris Neikens, kurš bija ievērojams literāts, skolotājs, izglītības darba organizators. Dziesmu svētkos bez dikliešiem piedalījās arī dziedātāji no Mazsalacas, Rūjienas, Straupes, Limbažiem un Lielsalacas. šie svētki visos izraisīja lielu sajūsmu un jau nākošajos gados notika Dziesmu svētki Rūjienā un Bauņos. Šie svētki izaug līdz pat pirmajiem Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem Rīgā 1873.gadā. 

Neikenkalna pakājē līdz pagājušajam gadam bija brīvdabas estrāde, šobrīd tur top dabas koncertzāle.

Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis pavēstīja, ka šis projekts ir unikāls, atšķirīgs no citiem. To veidojot, maksimāli tiek saglabāta un sakopta apkārtējā ainaviskā vide. Dabas koncertzāle būs ar daudzfunkcionālu maināmu skatuvi - šeit varēs rīkot gan Dziesmu svētku pasākumus, gan jau ierastos kultūras pasākumus. Skatuvei paredzētas divas maināmas iespējas, transformējamas tribīnes lieluzvedumiem, horizontāla grīda ar portālu un ekrānu brīvdabas uzvedumiem, koncertiem, dažādiem svētkiem, zaļumballēm. Īpaši lielu pasākumu gadījumos dabas koncertzālē varēs uzņemt līdz pat 5000 dalībnieku un skatītāju. 

Dabas koncertzāli veido, izmantojot saudzīgu ekoloģisku būvniecību, lietojot dabiskus, atjaunojamus elementus un materiālus (ūdens, zeme, koks, dzīvžogi). Akustikas pastiprināšanai izmantos ūdens spoguli, koka konstrukcijas, terases un nogāzes. Darbus veic SIA "Ekers", projektētājs ir arhitekts Uģis Šēnbergs. Kocēnu novada domes uzdevums ir nodrošināt infrastruktūras izveidi un, organizējot šos svētkus, domāt par dalībnieku un apmeklētāju servisu un ērtībām. Olmanis uzsvēra, ka Dikļu dabas koncertzālei būtu jākļūst par Latvijas mēroga lielu pasākumu norises vietu, jo ne vienmēr pasākumiem jānotiek Rīgas Mežaparka estrādē. Tā būtu arī iespēja cilvēkiem apskatīt un iepazīt citas Latvijas vietas. Šādi lielie pasākumi varētu būt, piemēram, Baltijas valstu koru pasākumi.

"Ceram, ka tas "atjaunos asinsriti" kopīgiem dziedāšanas svētkiem mūsdienās, jo svarīga ir darbība un mērķu īstenošana tagadnē, nevis, izmantojot pagātnes vēsturiskos faktus, lielīties un stāstīt, ka, redz, pirms simts piecdesmit gadiem mums te bija vienreizēji un unikāli svētki," saka Olmanis.

Savukārt Kocēnu kultūras darba koordinatore Ināra Blūma pastāstīja, ka par ideju, veidot Dziedāšanas svētku 150 gadu atceri Dikļos, jau pirms pāris gadiem runāts ar Valkas un Valmieras apriņķa virsdireģenta Jāni Petrovski, jo bija skaidrs, ka novada pašvaldība to nevar viena paveikt. Tad šo ideju atbalstīja arī Nacionālais kultūras centrs, kuru tolaik vadīja šobrīd esošā kultūras ministre Dace Melnbārde. 

Nacionālais kultūras centrs nodrošinās šo Dziedāšanas svētku māksliniecisko pusi, viss repertuārs un mākslinieki ir viņu pārziņā, Šobrīd ir paredzēts, ka svētkos piedalīsies ap 60 koriem, būs deju kolektīvi, piedalīsies arī bruņoto spēku štāba orķestris. Deju uzvedumu pasākumam veido Vidzemes dziesmu un deju svētku virsvadītāja Ieva Adāviča. 

Ināra Blūma pauda, ka dalībnieku vien būs vairāk par diviem tūkstošiem cilvēku, rīkotāji cer, ka arī skatītāju būs vismaz tikpat daudz. 

"Gribētos, lai cilvēki, kas būs sabraukuši uz šo dziedāšanas 150 gadi, sajustu Jura Neikena gaisotni Dikļos," stāsta Blūma. "Pērn, pēc Dikļu estrādes nojaukšanas talkas, Dikļu baznīcā iesvētījām pirmo Dikļu Dziedāšanas svētku atjaunoto karogu. Šī karoga iesvētīšana arī bija īpaša, tādēļ, ka to baznīcā ienesa dziesmu svētku kolektīvu pārstāvji, tas bija aizkustinoši. Gaidām visus uz lielo Dziesmas dienas svinēšanu Dikļos. 

Pirmo Dziedāšanas svētku 150 gadu jubileju Dikļos atzīmēs 2014. gada 7. jūnijā. Tajā piedalīsies Latvijas jauktie un vīru kori, NBS štāba orķestris un deju kolektīvi. Skanēs Alfrēda Kalniņa, Jāņa Cimzes, Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa, Andreja Jurjāna, Jāzepa Mediņa, Jēkaba Graubiņa, Emīla Melngaiļa un Valtera Kaminska kora dziesmas un apdares.

Jubilejas dienas norises plāns. 

No 10.00 – 12.00 Reģistrācija Dikļu kultūras namā

12:00 – 15:00 Kopmēģinājums estrādē

14:00 – 16:30 Dikļu baznīcā, Dikļu pilī un Vika parkā (lietus gadījumā Dikļu kultūras namā) muzicē vokālie ansambļi

15:00 – 16:30 Pusdienas

15:15 – 16:00 Diriģentu kora mēģinājums Dikļu baznīcā

16:30 Dievkalpojums Dikļu baznīcā

Pēc Dievkalpojuma visi pa Neikena taku dodas uz estrādi

18:30 Svētku koncerts

20:30 Zaļumballe

© Gaudeamus, 2004-2009 / izstrāde "DEEM", dizains "Mūsu darbnīca" IK