Ar kormūzikas lielkoncertu Liepājā svin Jāņa Dreimaņa 110. jubileju
2019-12-16 10:31:42

17.novembrī, plkst. 16.00 Melngaiļa koncertzālē pulcēsies ap 300 dziedātāju, lai skanīgi atzīmētu pedagoga, diriģenta un komponista Jāņa Dreimaņa 110. jubileju, koncertā "Jāņa Dreimaņa dziesmu svētki".

Koncerta mākslinieciskais vadītājs prof. Edgars Račevskis.

Jānis Dreimanis bija atzīts diriģents, ērģelnieks, komponists un pedagogs, kurš pāragri aizgāja 1963. gadā tikai 54 gadu vecumā. Jānis Dreimanis bija ne tikai jebkuras sabiedrības dvēsele, bet arī ārkārtīgi erudīts, ar smalku muzikālo gaumi apveltīts mūziķis.

Jāņa Dreimaņa dzīve no 1945. gada saistīta tikai un vienīgi ar Liepājas muzikālo dzīvi, kad maestro uzņēmās vīru kora „Dziedonis” māksliniecisko vadību. Viņš ieradās Liepājā un sāka strādāt ne tikai ar vīru kori, bet arī Liepājas teātrī par diriģentu un kormeistaru, savukārt Mūzikas vidusskolā par mācību daļas vadītāju, vienlaikus mācot vairākus priekšmetus: diriģēšanu, mūzikas literatūru, kompozīciju, solfedžo, harmoniju un ērģeļspēli. Jau 1946. gadā Jānis Dreimanis kopā ar Liepājas teātra orķestri, kori un solistiem sarīkoja Alfrēda Kalniņa autorkoncertu ar paša komponista piedalīšanos. Pēc trijiem gadiem par nozīmīgu notikumu pilsētas mūzikas dzīvē izvērtās viņa sagatavotais Alfrēda Kalniņa un Emīla Dārziņa dziesmu vakars. 1955. gadā Jānis Dreimanis piedalījās Latviešu literatūras un mākslas dekādes sagatavošanā, pēc etnogrāfiskiem materiāliem komponējot „Nīcas dziesmas” uzvedumam „Senās kāzas Nīcā”, ar kurām 1.Padomju Latvijas jaunatnes festivālā Rīgā kļuva par 1. pakāpes laureātu.

Jānis Dreimanis tolaik vadīja vairākus Liepājas korus: zvejnieku kolhoza „Boļševiks”, Piena kombināta, tipogrāfijas un kuģu remonta rūpnīcas „Tosmare”, tomēr „Dziedonis” ieņēma galveno vietu viņa radošajā darbā un arī sirdī. Kopā ar vīriem viņš izcīnīja uzvarošas kaujas koru skatēs un Dziesmu svētkos, devās tuvās un tālās koncertturnejās. Koris daudz dziedāja sava diriģenta komponētās dziesmas un aranžējumus, koncerti J. Dreimaņa vadībā vienmēr izvērtās par īstu notikumu un svētkiem.

© Gaudeamus, 2004-2009 / izstrāde "DEEM", dizains "Mūsu darbnīca" IK